First time manager

08.03.2023.

Toliko ste želeli napredak u karijeri, čak više nego povišicu, i sada vam se ukazala prilika. Ponudili su vam rukovodeću ulogu u organizaciji u kojoj radite već neko vreme? Konkurencija vas je zatekla ponudom kakva se dobija možda samo jednom u životu? Znate ono, zgrabi priliku da postaneš first time manager jer je pitanje da li će više ikada da ti se ukaže! 

Prvobitno ushićenje polako prerasta u zabrinutost i strah od novog i nepoznatog. Dobijati zadatke i odrađivati ih je jedna stvar, a biti onaj koji delegira zadatke i snosi ogromnu odgovornost za kolektiv pred upravom, nadzornim odborom i vlasnikom firme je sasvim druga dimenzija. 

U glavi se roje brojne dileme 

Da li sam spreman za preuzimanje takve odgovornosti?  

Da li će me tim prihvatiti?  

Kako će reagovati stariji zaposleni na mene toliko mlađeg? 

Da li sam dorastao zadatku? 

Kod žena se javlja još jedna zabrinutost, a to je polna diskriminacija 

Da li će zaposleni muškog roda da poštuju i uvažavaju kritiku nadređene i njezino mišljenje i da izvršavaju zadatke kao što bi to uradili da je u pitanju neki njezin muški kolega? 

Upravo se s takvim strahovima i mislima borila većina menadžera i menadžerki kada su postali first time manager


Kako se predstaviti timu kao novi menadžer? 

Ako ste postali šef svojim dojučerašnjim kolegama, to može biti mač s dve oštrice. Onima koji se s vama dobro slažu, biće drago i rado će da sarađuju s vama kao šefom. No, ako ste u prošlosti imali konflikt s nekim od kolega, a još uvek niste razrešili nesuglasice, mogli biste svako malo doživeti sabotažu u vidu odlaganja posla, odlaska s posla u minutu kad se završava radno vreme i ne ulaganja truda. U dve reči - tihi otkaz.  

Svom timu ne morate lično da se predstavljate. Poželjno je na početku da date do znanja da ćete ostati isti, onakvi kakvog/kakvu vas poznaju zaposleni, samo sada s više odgovornosti i da računate na njih. Zamolite ih da vam budu podrška na zajedničkom putu razvijanja firme na obostranu koristTrebalo bi da objasnite viziju svog rukovođenja, postavite ciljeve, iznesete plan i program za neki period (jednogodišnji, dvogodišnji, petogodišnji plan). 

Ukoliko dolazite u novi tim i u novu radnu sredinu, red je da se lično predstavite na nekom kolektivnom sastanku. Spomenite svoje dosadašnje radno iskustvo i šta planirate da uradite da biste poboljšali rezultate i unapredili radnu atmosferu u firmi. Asertivnim pristupom i spremnošću na slušanje drugih zadobićete naklonost svog novog tima.  

Objasnite im da neće biti radikalnih promena, jedino ukoliko to bude nužno zbog spoljašnjih okolnosti na koje ne možete da utičete (rat, pandemija i dr.) Pitajte ih za njihovo mišljenje o načinu poslovanja firme, šta mogu da pohvale, a šta im ne odgovara, kao i šta predlažu da bi se situacija u radnom kolektivu, ali i na tržištu popravila. Pokažite im da vam je važno njihovo mišljenje, da ih zaista slušate s punom pažnjom. Poštovanje s vaše strane urodiće poštovanjem prema vama s njihove strane. Win-win situacija. Plodno tlo za početak razvijanja uspešne komunikacije i poslovanja. 

Ključ uspeha

Ključ uspeha svakog menadžera je da pronađe način kako da iskoristi talente svih pojedinaca u timu za dobar ukupni rezultat. Obavite razgovor u četiri oka sa svakim zaposlenim i dajte kvalitetan feedback. Objasnite svoje namere i planove, kao i da ćete uvažiti svaku dobru ideju i nastojati da je implementirate u radni proces.  

Trebalo bi da budete upućeni i imate kontrolu nad situacijom. Međutim, ne treba kao kobac da visite nad zaposlenima dok rade. Setite se sebe u školi za vrdeme testa dok je nastavnik stajao iza vas i  nadzirao da li prepisujete! Neugodan i stresan doživljaj može podstaknuti više grešaka jer se ne možemo fokusirati. 

I mladi menadžeri mogu već na samom početku da budu kvalitetni menadžeri, ako odmah na početku shvate da je njihova uloga uloga lidera, a ne šefa rigidnog komandujućeg oficiraTim treba da usmeravate u željenom smeru dozvoljavajući njegovim članovima da se istaknu svojim talentima i veštinama, koje treba adekvatno da nagradite.  

Kada first time manager usvoji novu filozofiju i počne na uspehe pojedinaca da gleda kao na uspeh tima i firme, ima potencijal da stvori vrhunski tim koji će postizati zavidne rezultate. 

First time manager na vrućoj stolici

"Novi menadžeri odgovorni su za podsticanje promena koje će poboljšati rad njihovog tima. To često podrazumeva izazivanje organizacionih procesa i struktura koje su iznad ili ispod njihovog područja formalnog autoriteta. Tek kad shvate taj deo posla, mogu ozbiljno da se pozabave svojim liderskim zaduženjima i odgovornostima."  

(„Becoming a Manager: How New Managers Master the Challenges of Leadership“, Linda Hill

Koliko god se ljudima činila primamljiva menadžerska stolica, ona je vrlo često usijana. To je izuzetno stresno zanimanje. Danas se već stres karakteriše kao bolest savremenog doba, a menadžeri su uz lekare, novinare, vojnike i vatrogasce, prema istraživanjima, najviše izloženi stresu zbog visokog stepena odgovornosti. Svesni toga, menadžeri početnici imaju sasvim opravdanu tremu i strah od donošenja odluka jer znaju da uprava i radnici od njih traže rezultate. Postavljaju pred njih velike zahteve jer imaju velika očekivanja. 

Bez podrške starijih radnika u novoj sredini teško da će first time manager moći bilo šta da postigne, stoga mora biti svestan da je nužno da stvori dobar odnos sa svojim zaposlenima. Ako u timu nedostaje kvalitetnih stručnjaka, potrebno je angažovati HR odeljenje da dovedu najbolje kandidate u branši

Vaša menadžerska karijera zavisi isključivo od jedne stvari, a to je, da li ćete oko sebe okupiti tim proaktivnih, inovativnih, motivisanih, lojalnih i kompetentnih pojedinaca koji međusobno dobro komuniciraju, pomažu se i podržavaju se. Treba da okupite tim stručnjaka, ali da pazite da to nisu egocentrični stručnjaci koji nisu timski igrači i ne žele da dele znanje. 

Kvalitetan tim čine stručnjaci koji su timski igrači. 

Leadership i first time manager 

Leadership podrazumeva: motivisanje zaposlenih, razvijanje odgovornosti, davanje kvalitetnog feedbackadelegiranje zadataka, asertivnu komunikaciju, pregovaračke veštine, konstruktivno vođenje sastanaka, fokusiranje na projekat i rezultate, kvalitetan kadar i još mnogo toga.  

Kako to sve odjednom savladati kad ste još do juče bili u ravnopravnom odnosu sa svojim kolegama? 

Potreban vam je dobar mentor i kvalitetan program edukacije za menadžere koji tek počinju u svetu biznisa. U LQ-u smo osmislili baš takav program First Time Manager, svesni da je sve više mlađih osoba na rukovodećim pozicijama bez dana staža na tako odgovornom radnom mestu. 

LQ program za menadžere početnike First Time Manager

Tokom programa First Time Manager učite od stručnih trenera s iskustvom dužim od nekoliko decenija, koji zaista imaju šta da kažu. Oni će vam ponuditi i savetovati kako da se snađete kao početnik na rukovodećoj poziciji. U LQ-u simuliramo razne problematične i stresne situacije, koje će vam se verovatno pre ili kasnije dogoditi i predlažemo kako da ih uspešno savladate. 

Nudimo vam vrlo strukturiran i kreativan program. Zahvaljujući interaktivnim radionicama program nije jedan od onih monotonih monoloških edukacija, već dinamičan proces u kojem se rade vežbe koje će vam biti od koristi u praksi odmah nakon što ih prođete

Delimo konkretna znanja. 

Uz nas brzo i uspešno savladavate veštine kvalitetnog menadžera, ali i razvijate growth mindset, što je možda i najvažniji benefit koji dobijate na ovoj radionici. Menadžerski način razmišljanja novog doba je otvoreni mindset prema razvoju i prilikama, a on podrazumeva: asertivni pristupdijalog sa zaposlenima tj. dvosmernu komunikacijuodnos poverenjatransparentnostinovativno donošenje rešenja i autonomnost zaposlenih kod donošenja odluka za svoj deo posla. 

Ovaj program smo osmislili za: 

  • menadžere početnike koji nemaju iskustva ili imaju do jedne godine iskustva na menadžerskoj poziciji 
  • svima koji žele jednog dana da postanu menadžeri

First Time Manager - vrednost programa 

Svaki menadžer ima pristup Axonify aplikaciji koja služi za mikro-učenje između dva modula

First Time Manager naučiće vas temeljnim i nužnim veštinama vođenja, kao i ključnim menadžerskim kompetencijama. Saznaćete koje alate, sisteme i metode da koristite da biste efikasnije upravljali firmom ili timom. 

Po završetku stičete Certifikat First Time Manager

First Time Manager  2023. – moduli

Tokom godine u Zagrebu će se održati 7 modula programa: 

  1. Kreiranje uspeha kroz ljude 
  1. Upravljanje projektima 
  1. Efikasnost u komunikaciji 
  1. Inovativnost 
  1. Razumevanje brojeva 
  1. Pregovaranje 
  1. Integracija. 

Saznajte kad se održavaju moduli i prijavite se za First Time Manager. 

Gde greše mladi menadžeri?

Linda Hill, profesorica s Harvard Business School, proučavala je osobe koje su postale menadžeri po prvi put. Izdvojila je 5 najčešćih mitova tj. zabluda mladih menadžera koje izazivaju pogreške u poslovanju.  

1.Menadžer mora imati velik autoritet

Većina mladih menadžera očekuje na novoj poziciji više i moći, no mnogi se ubrzo razočaraju kad shvate kakva je realnost. Ograničeni su u svom rukovođenju jer se nalaze u procepu između nadređenih i podređenih. Trebalo bi da budu spona koja ih spaja i ne smeju previše da naginju jednoj od strana jer će se ravnoteža dobih odnosa narušiti. Da bi bio dobar žongler u takvom odnosu, trebalo bi da prođete mnogo sati vežbanja i sticanja novih veština.  

Linda Hill u Harvard Business Reviewu izjavila je da svi postavljaju nemilosrdne i često konfliktne zahteve pred menadžere: nadređeni, podređeni i kolege na istoj hijerarhijskoj liniji. Zanimljivo je mišljenje jednog lidera da „postati menadžer ne znači postati šef, već talac“. Zbog toga, pripremite živce za dobro balansiranje između često radikalno suprotnih strana - zaposlenih i uprave. Veliki autoritet sigurno će rezultirati neposlušnošću i fluktuacijom zaposlenih. 

2. Autoritet proizlazi iz položaja

Ovaj mit se kod menadžera vrlo brzo raspline kad dođe u tim zaposlenih koji su talentovaniji i veštiji od njega, a naročito ako imaju više radnog iskustva. Stručni, inovativni i proaktivni pojedinci velikog talenta retko da slepo i uvek bespogovorno slede naredbe ako vide da njihovo izvršavanje ne vodi k rešavanju problema. Kada mladi menadžeri shvate da prvo treba da zasluže poštovanje i poverenje podređenih, tek tada mogu da počnu da grade autoritet. 

3. Menadžer ima apsolutnu kontrolu

Kao što smo već prethodno napomenuli, kao menadžer morate da imate uvid u to šta vaš tim radi, u kojoj je fazi s projektom, ali nikako ne morate da zabadate nos u svaki detalj jer ako ste stvorili tim stručnjaka, verujte im,  pustite ih, dajte im slobodu stvaranja.  

Tražite dnevne, nedeljne ili mesečne izveštaje o napretku projektaobiđite tim povremeno. Svakodnevno strogo kontrolisanje, što je možda odraz vaše nesigurnosti kao tek postavljenog šefa na projekt za koji odgovarate upravi,  podstiče lošu atmosferu i nepoverenje.  

4. Menadžeri moraju (iz)graditi dobre individualne odnose

Linda Hill ističe da menadžeri moraju da se fokusiraju na stvaranje i razvoj tima, a nikako na prijateljstvo. Ako se menadžeri usredsrede na odnos 1 na 1, logično je da će zanemariti temeljne aspekte dobrog rukovođenja timom. Poenta je da se iskoristi timska moć kako bi se poboljšao individualni uspeh pojedinaca

5. Menadžeri moraju osigurati da poslovanje ide jednostavno

To je gotovo nemoguća misija jer nam iz dana u dan u ovom hektičkom svetu dolaze velike i neočekivane promene. Menadžer mora da se trudi da se svi procesi jednostavno odvijaju, ali isto tako mora da bude spreman i na neočekivane i neželjene izazove kojih je sve više. Za mlade menadžere to je pritisak koji crpi i vreme i energiju. 

Kako da se nosite s izazovima koje savremeno tržište stavlja pred vas, kako da pristupite mladim zaposlenima koji pripadaju generacijama koje imaju drugačiji stav o poslu, plati i radnom mestu i kako da zaplovite u svet biznisa po prvi put kao nadređeni, saznajte na edukaciji First Time Manager u LQ-u

vrh stranice