Kako pobijediti osjećaj bespomoćnosti

02.03.2021.

osjećaj bespomoćnosti


Korona-kriza u mnogima budi osjećaj bespomoćnosti u poslovnom životu. Kroz medije nas posljednjih mjeseci 
(a i dulje) zasipaju distopijskim predviđanjima o utjecaju COVID-19situacije na europsku i nacionalnu ekonomiju.

I u razgovorima s koleg(ic)ama na poslu (virtualno ili uživo) nerijetko se pojavljuju izjave „Što god mi napravili ne možemo tu ništa promijeniti“ ili „Koliko god se trudili ne ovisi to o nama“ ili „Ma kakva promjena posla, možemo biti sretni da ga još imamo“  i slično. Takva komunikacija obično pojačava osjećaj strepnje, počinjemo to doživljavati vrlo osobno te nas čak i obeshrabruje da pokušamo nešto promijeniti. I tako se pokreće mehanizam zvan „naučena bespomoćnost“.

Valja uzeti u obzir da se ovakva stanja razvijaju postupno, a u osnovi se nalazi vjerovanje da ne možemo utjecati na ono što se zbiva, odnosno da nemamo kontrolu nad našom sudbinom. Tome uvelike pogoduje i atmosfera u našoj socijalnoj okolini, kakva je npr. stvorena i u aktualnoj COVID i post-potresnoj situaciji, kada se kroz medije potiče osjećaj neizvjesnosti, nesigurnosti i egzistencijalne ugroženosti.

Što možemo očekivati od poslovne okoline u kojoj se razvio sindrom naučene bespomoćnosti? Obično je karakterizira pasivnost, niska očekivanja od posla i suradnika, nerijetko i tjeskobnost...

No, imajte na umu da nisu svi ljudi koji se tako ponašaju uhvaćeni u mrežu naučene bespomoćnosti. Nekima takvo ozračje ide na ruku, dobro u njega mogu prikriti svoju nemotiviranost, frustriranost nečime izvan posla ili nedostatak ambicije.

A što s onima koji su ušli u način razmišljanja svojstven naučenoj bespomoćnosti?

Prije svega, promjena je uvijek moguća. Ako mislite da se vaša situacija ne može promijeniti na bolje, vjerojatno niti nećete išta poduzeti da biste je promijenili.  Nerijetko nam je lakše prihvatiti ili povjerovati u mogućnost da će ono što radimo još više pogoršati situaciju u kojoj se nalazimo. No, ako ono što poduzimamo može situaciju promijeniti na gore, to znači da ipak imamo utjecaj. A to pak znači da situaciju možemo promijeniti i u drugom smjeru, na bolje..

Ono što se pokazuje kao dobar put za promjene je kontinuirano nadograđivanje vlastitih znanja i vještina. U pravilu što više stvari znate raditi i što ste kompetentniji za neki posao to vam povećava i mogućnost za promjene, kao i mogućnost za dobivanje drugog posla.

Autor: Igor Kovač, LQ Assessment&HR Consulting

vrh stranice