12.04.2023.
Kako kvalitetno pokrenuti business kao coach?
Da biste mogli davati instrukcije, mentorisati ili podučavati druge, prvo bi trebalo da izgradite sebe kao profesionalnu osobu – coacha/trenera. Kako ćete to postići? Tako što ćete se edukovati na pravim mestima uz iskusne coaching trenere. Ne samo da ćete upijati znanje i metode koje vam prenose i na taj način razvijati coaching veštine, već ćete iz njihovog načina rada i odnosa prema polaznicima shvatiti kako biste se vi trebali ophoditi prema svojim polaznicima.
Kad je podučavanje menadžera u pitanju, vaši će zadaci biti:
- upućivanje na kvalitetno upravljanje
- promovisanje odgovornog vodstva
- usmeravanje polaznika prema održivom rastu.
Da biste se u potpunosti posvetili pojedincu ili timu tokom coachinga, potrebno je prvo da izgradite sebe kao ličnog ili timskog trenera. To je proces. Tek tada možete da počnete da razvijate sopstveni coaching kao business. Budite proaktivni, a prvi korak neka vam bude briga o sebi i svom razvoju.
Neprestani rad na sebi = profesionalni razvoj
Briga o sebi podrazumeva skup postupaka i mera kojima pojedinac unaprjeđuje svoj psiho-fizički status. Koncept self-care jako je važan kako u privatnom tako i u poslovnom životu. Coaching profesija iziskuje stalni rad na sebi ukoliko želimo profesionalno da se razvijamo.
Ovo je posao koji zahteva izuzetno mnogo koncentracije i objektivnosti. Moramo potisnuti lične preferencije kada su u pitanju nama simpatični polaznici. Potrebno je na samom početku osvestiti da je to posao koji podrazumeva rad s raznim profilima ljudi i da upravo zbog toga neće sve uvek ići glatko. Zna se dogoditi da, dok coach nastoji da pomogne drugima, oseća da nema neko dobro rešenje ili da mu pristup nije efektan kao što mu je bio s prethodnim polaznicima. U tim trenucima treba sebi da priznate da i vama treba pomoć. Ako se nađete u takvim situacijama, a biće ih, naš je savet - potražite iskusnijeg mentora da vam pomogne.
Coaching je posao u kojem se treneri emocionalno dosta troše. Klijenti će da vam dolaze, baš kao i psiholozima, sa svojim problemima s kojima ćete i vi morati da se nosite. Pitanje je samo kakav ćete stav da zauzmete i hoćete li dozvoliti da vas ti problemi diraju na emocionalnoj razini. Kao coach, moraćete znati kako da se distancirate, ne zato da biste glumili hladnoću i strogoću, već naprosto zato da biste mogli objektivno sagledati stvari koje muče pojedinca ili tim s kojim radite.
Coaching kao business zahteva dobro poznavanje psihologije
Coaching počiva na dobrom razumevanju ljudske psihe i ponašanja. Naime, dobar coach vrlo brzo prepoznaje različite profile ličnosti s kojima radi i prilagođava svoj pristup njihovom temperamentu, što nije nimalo lako. Bez obzira da li ste li niste završili psihologiju ili vas zanima samo amaterski, ako nameravate da pokrenete coaching kao business i zaista budete uspešni u ovome poslu, poželjno je da se edukujete na tom polju. Čitajte knjige iz raznih područja psihologije! Sva saznanja dobro će vam doći u radu sa svojim coacheejima.
Ovo su grane psihologije koju vam mogu biti od koristi u radu: humanistička psihologija, kognitivna bihevioralna terapija, pozitivna psihologija, Gestalt psihoterapija, transakcijska analiza i NLP (neurolingvističko programiranje). Preporučujemo da se odlučite na holistički pristup coachingu. To će vam kao coachu pomoći da vidite koje su slabosti klijenata i na čemu bi trebalo da se poradi.
4 koraka brige o sebi da biste coaching kao business postavili na čvrste noge
- Planiranje brige o sebi - izradite godišnji plan edukacija koje želite pohađati, zapišite zacrtane ciljeve, odvojite dovoljno vremena za sebe, odredite svoju misiju i viziju, razmislite koje su vaše vrednosti/prednosti
- Učenje kroz profesionalne edukacije - uložite vreme i novac u certifikovane coaching skills edukacije, steknite i sami certifikat, savladajte nove tehnike i veštine
- Sticanje preduzetničkih veština i lični rast - umrežite se s preduzetnicima raznih struka kako biste dobili korisne savete za pametno poslovanje
- Podrška mentora - održite povezanost sa standardima profesionalne kompetencije uz kontinuiranu mentorsku podršku
Nemojte se uvući u zamku da budete non stop raspoloživi klijentima. Vaše slobodno vreme je samo vaše. Sve se stigne odraditi u predviđenom terminu coachinga.
Da li znate koji su coachevi najuspješniji? Oni koji vode brigu o sebi, jasno postavljaju granice te se ne ustručavaju priznati da ponekad i sami sumnjaju u sebe i da im treba pomoć mentora.
Prođite svojevrsni samocoaching kao početni korak na putu coachanja drugih. Kada savladate coaching veštine, primenite ih na sebi. Verujte nam, bićete uspešniji kao coach. Pomoći ćete svojim klijentima da vide mogućnosti i neka druga rešenja do kojih pre nisu uspeli da dođu. Uz opciju izbora više rešenja, coachee postaje slobodniji u svom radu i privatnom životu.
Coaching kao business - postanite pravi preduzetnik
Koje faze trebate da prođete da biste postali uspešni samostalni preduzetnik?
- faza: Svesnost - upoznavanje samoga sebe radi osvešćivanja svojih vrednosti, svoje misije i vizije
- faza: Učenje o svom proizvodu/usluzi - prepoznavanje čime to želite da se bavite i istraživanje proizvoda/usluge
- faza: Istraživanje tržišta - slušajte, čitajte o branši, idite na stručne kongrese/seminare
- faza: Preuzimanje odgovornosti - pokažite hrabrost i spremnost na rizik
- faza: Komunikacija - umrežite se, budite aktivni na društvenim mrežama, naročito na LinkedInu, ako imate budžet za reklamiranje, budite prisutni u medijskom prostoru online i offline (ATL, BTL i TTL marketing)
- faza: Od 0 do Chief Executive Officera - u kratko vreme, osim što postajete coach drugima, preuzimate i ulogu direktora sopstvene firme
Za više informacija upućujemo vas na kvalitetno štivo, knjigu "The Coaching Solopreneur“ - „How to build a coaching business with sustainable fondations“, autorke Kate Freedman, profesionalne certifikovane trenerke Međunarodne federacije trenera (ICF) s iskustvom u korporativnoj multinacionalnoj kompaniji Unilever PLC. Tamo je vodila program komercijalnih sposobnosti i radila kao interni izvršni i karijerni trener sedam godina.
Kate Freedman prošla je Advanced Diploma in Executive Coaching program. Otisnuvši se u preduzetničke vode kao nezavisni coach, počela je samostalno coachati pod imenom spstvenog brenda - Kate Freedman Coaching Ltd. Danas je i konsultantski trener u AoEC-u. Pripisuju joj se zasluge kao jednoj od prvih coacheva Unileverovog nagrađivanog programa „Purpose in Leadership“, koji je odigrao važnu ulogu na firminom putu ka NetZero.
Coaching edukacije po meri dobrog menadžera coacha
Pre nego što zakoračite u svet coachinga, prođite coaching edukacije koje su potvrdile svoj kvalitet.
Mi vam nudimo naše:
Preporučujemo vam još dve korisne edukacije:
Zašto je Practitioner Diploma in Executive Coaching tako uspešna ako želite da pokrenete coaching kao business?
- Nudimo čitav spektar coaching metodologija.
- Iskustveni program baziran na vežbanju coaching veština u praksi.
- Kvalitetan feedback certifikovanih coacheva.
- Uputićemo vas na etičnost struke i profesionalnih standarda.
- Ukazaćemo vam na ograničenja coaching stilova.
- Razvijaćemo s vama coaching stil koji vašoj ličnosti najviše odgovara.
- Iza nas stoji Academy of Executive Coaching s trostrukom akreditacijom uglednih svetskih institucija: Association for Coaching, European Mentoring and Coaching Council i International Coaching Federation.
- Zarađujete bodove za kontinuirano profesionalno obrazovanje pri International Coach Federation (ICF) i European Mentoring and Coaching Council (EMCC).
Pripremili smo vam 2 programa u 2023. godini
- online za GENERACIJU 28
- uživo za GENERACIJU 29
Saznajte više o našim modulima.
Coaching kao business - individualni coaching
Rad s ljudima je zahtevan. Administrativni radnici koji se bave isključivo papirologijom ponekad nisu ni svesni koliko im je posao manje stresan od profesija koje svaki dan moraju da komuniciraju s ljudima. Različiti karakteri zahtevaju i različiti pristup, odnosno pristup koji ćemo prilagođavati klijentu s kojim komuniciramo. Upravo to najviše dolazi do izražaja na individualnom coachingu. Ako se odlučite da pkrenete individualni coaching kao business, imajte to na umu. Obratite nam se za mentorstvo. Možete proći i LQ individualni coaching i videti na našem primeru kako se mi odnosimo prema coacheeju tokom rada.
Coaching kao business - timski coaching
Ako ste odlučili da se bavite timskim coachingom, budite svesni da će vam doći više ili manje uspešni timovi sastavljeni od različitih profila ljudi. U našoj praksi pokazalo se da tu bude teško pomirljivih temperamenata i karaktera. Često ćete morati da radite istovremeno s: melanholicima, sangvinicima, kolericima i flegmaticima. Trebalo bi te različite temperamente da pokušate da uskladite da bi bili radno produktivni kao tim. Ponekad se čini kao nemoguća misija. Zato je mentor tu da pomogne i ukaže vam gde grešite. Kontaktirajte nas i proverite kako naši licencirani coachevi sprovode timski coaching.
Pokrenite coaching kao business uz LQ!
Osim što su naši programi namenjeni menadžerima, koji žele da napreduju u svojoj radnoj okolini, namenjen je liderima i osobama koji se vide u preduzetništvu bilo kojeg profila, pa tako i u coaching preduzetništvu. Uz naše coacheve možete da napredujete brzim koracima jer ćete da radite na konkretnim primerima. Reč je o fokusiranim coaching edukacijama koje se sprovode u dinamičnom, kreativnom i nadahnutom okruženju za učenje.
Nakon edukacije, možete da odaberete i svog mentora koji će da vas prate u vašim preduzetničkim počecima, ali i dalje. Mi vam pružamo coaching superviziju. Preporučujemo vam da čitate naše blogove koje redovno objavljujemo jer obiluju korisnim informacijama iz sveta coachinga i preduzetništva uopšteno.
Prvo što morate da odlučite jeste kojom vrstom coachinga nameravate da se bavite. Da li ste znali da postoji 20-ak vrsti coachinga? Na koji biste vi stavili svoj fokus: osnovni, realni, izvršni, kvantni, coaching za lidere, ne-direktno podučavanje, lični, individualni, grupni (timski) coaching, treniranje poslova, organizacioni, business coaching, sportski, edukativni, funkcionalni, kognitivni, verski, sistemski, transformacijski coaching, prinudni trening, ontološki coaching, NPL ili možda EI (emotional intelligence) coaching? Svaki od njih zahteva poseban program rada. U nekom od narednih blogova pozabavićemo se njihovim opisima i razlikama.
I na kraju, ne zaboravite da samo praksom postajete sve bolji coach. Nadovezujući se na mudru kinesku poslovicu koja kaže da je teorija bez prakse neozbiljna, a praksa bez teorije opasna, preporučujemo vam da savladate teoriju coachinga na mestu gde je sve podređeno tom vidu poslovanja.
Pokrenite coaching kao business uz LQ jer ćete ga (iz)graditi na dobrim temeljima!